ארונות בטיחות לחומ"ס

ארונות בטיחות לחומס

ארונות בטיחות הם אחד המוצרים הפופולריים בכל הקשור להתעסקות בחומרים מסוכנים. כאשר אנו עובדים במעבדה, אנו חשופים לאסונות ותאונות העלולים להתרחש בכל רגע נתון. ברוב המקרים ניתן למנוע אירועים כאלו באמצעות שמירה על חוקי יסוד והוראות בטיחות של החומרים בהם מתבצע שימוש.

תודעת הבטיחות, הגדרת וחידוד נהלים והצבת אביזרי בטיחות בשטח המעבדה הינם חשובים ביותר ויש לשים עליהם דגש רב.

יש לחשוף את כל העובדים לסכנות הקיימות ואלו שעלולות להתקיים ולזכור שבמעבדה נמצאים עובדים רבים ועוברי אורח מחוץ למעבדה אשר גם הם עלולים להיות חשופים לפגיעה במידה ולא נעבוד בצורה בטוחה.

על כן, מוטלת אחריות על כל עובד לנהוג עפ"י הנהלים ולבצע בדיקות תקופתיות של תקינות כל מתקני המעבדה.

האחריות המוטלת על עובדי המעבדה

ברוב המעבדות עובדי המעבדה יבצעו עבודתם תוך שימוש בחומרים מסוכנים מסוגים שונים, ביניהם חומרים דליקים, חומצות, אבקות שונות ועוד.


על מנת לוודא שסביבת המעבדה בטוחה לעבודה יש לדאוג לאבזר אותה באביזרי חירום ובטיחות שיהיו נגישים וקלים לתפעול, אוטומטיים וידניים, אשר כל אחד מעובדי המעבדה יודע כיצד יש להפעילם.
את אביזרי הבטיחות יש להציב במקומות המתאימים לאופן השימוש בהם בתוך ומחוץ למעבדה, על מנת שבמקרה הצורך לא נבזבז זמן על חיפושם.


את האביזרים יש לבחור בהתאם לאופי העבודה במעבדה, למשל במעבדה המבצעת שימוש בחומרים דליקים ונוזליים, נרצה למקם משטפות ומקלחות חירום בכדי לבצע שטיפה מהירה ונקודתית, מה שיאפשר טיפול מהיר במקרה של מגע עם נוזל או חומר מסוכן אחר על גוף העובד ומניעת פיזור החומר מחוץ לאולם המעבדה.
ישנם אביזרי בטיחות נוספים כמו מפסקים ראשיים של חשמל וגז, ערכות עזרה ראשונה וכמובן מערכות לזיהוי וכיבוי שריפות ועוד.


על אחריות עובדי המעבדה לבצע בדיקות תקופתיות לווידוא תקינות והימצאות של כל אביזרי החירום ולהחליפם לפני שיפוג תוקפם במידה וקיים.

אחסון חומרים מסוכנים

בכדי לעמוד בהוראות הבטיחות ולשמור בצורה מיטבית על סביבת העבודה ועובדיה, אנו נדרשים לקיים אחסון מתוכנן מראש תוך שימת דגש על סוגי החומרים השונים והפרדתם זה מזה בזמן שאינם נמצאים בשימוש ותחת בקרה, תוך עמידה בתקנים מחמירים וארגונם בחדר נפרד בצמוד למעבדה שבו יהיו ארונות בטיחות המתאימים במיוחד לחומרים הרלבנטיים.


חומרים בשימוש תכוף ניתן לאחסן בתוך אולם המעבדה אך גם אותם יש לאחסן בתנאים מוקפדים ובהפרדה מחומרים מנוגדים ודברי שתיה או מאכל. ארונות הבטיחות לחומרים מסוכנים מגיעים במגוון של גדלים וצבעים, דבר המאפשר להתאים את הארונות לגדלי המכלים ולסוג החומרים ובכך להפרידם בצורה הטובה והנוחה ביותר תוך מניעת אינטראקציה בלתי רצויה בין חומרים העלולה לגרום לאירוע מסוכן.


מלבד ארונות הבטיחות יש לצייד את המעבדה במאצרות לניקוז יעיל של החומרים במקרה של שפך, סימני אזהרה ברורים, רצפה אטומה ומחוספסת למניעת ספיגה של שפכים או החלקה של עובדים.

כיצד נדע איך לבחור בארון הבטיחות הנכון?

ארונות הבטיחות מגיעים במגוון צבעים, כאשר כל צבע מיועד לסוג אחר של חומרים, צורות שונות וגדלים שונים גם הם קריטריונים חשובים בבחירת הארון.


על מנת לבחור ארונות בטיחות בצורה המתאימה ביותר, יש להגדיר את צרכי ואופי העבודה של המעבדה, לבצע מיון של סוגי החומרים המסוכנים שאיתם אנו עובדים ולוודא אילו חומרים אינם יכולים להיות יחד באותו מקום אחסון. את רמת הסיכון והתנגשות החומרים נבדוק באמצעות קריאת תעודות האיכות (MSDS) של כל אחד מהם ולפי כך נדע איזה ארון לשייך לאיזו קבוצה ואיזו הפרדה לקיים.

ארונות בטיחות כחולים

ארונות הבטיחות הכחולים מתאימים ומיועדים במיוחד לאחסון של חומצות ובסיסים. חומצות ובסיסים דורשים אחסון בנפרד מכימיקלים וחומרים אחרים שעלולים להימצא במעבדה, לכן התעשייה הגדירה סימונים מוסכמים שעל-פיהם ארונות כחולים בצירוף מדבקות אזהרה עם כיתוב ואיור מתאימים יסמנו עבורנו את החומרים מסוג חומצות ובסיסים.

ארון בטיחות

ארונות בטיחות צהובים

בהתאם לסימון המוסכם של התעשייה, ארונות בצבע צהוב ישמשו לאחסון של חומרים דליקים. גם לארונות הצהובים יש להתאים מדבקות אזהרה עם כיתוב ואיור ברורים וקריאים על מנת שכל עובדי המעבדה יבחינו ויבדילו בין החומרים וידעו מה ניתן לאחסן בהם ומה לא.

ארון בטיחות צהוב

לסיכום,

חברת רומיכל בע"מ משווקת ארונות בטיחות המיוצרים עפ"י תקני הבטיחות והאיכות המחמירים ביותר שהוגדרו ע"י המוסד לבטיחות ולגיהות ו- NFPA האמריקאים.

כל הארונות מגיעים עם מדבקות תואמות, מנגנוני נעילה המאפשרים גם הגבלת גישה במידת הצורך ומאצרות בטיחות למניעת דליפה ושפך של חומרים. הארונות כולם מיוצרים מפלדה בעלת אורך חיים מיטבי ועמידות גבוהה בחום.

אין מוצרים בסל ההצעות.

דילוג לתוכן